Примітки до фінансової звітності, складеної відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності
ПУБЛIЧНЕ АКЦIОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «IВАНО-ФРАНКIВСЬКЕ СУМБ»
ПРИМIТКИ ДО ФIНАНСОВОЇ ЗВIТНОСТI ЗА РIК, ЩО ЗАКIНЧИВСЯ 31 ГРУДНЯ 2014 РОКУ
(в тис. грн.)
1. ЗАГАЛЬНА IНФОРМАЦIЯ
ПАТ “Iвано-Франкiвське СУМБ” (код 01272462; мiсцезнаходження– Iвано-Франкiвська обл.. Тисменецький р-н, с. Угринiв, вул..Галицька,33; орган, що зареєстрував – виконавчий комiтет Iвано-Франкiвської мiської ради народних депутатiв)
Предметом дiяльностi Товариства є монтаж водопровiдних мереж.
Функцiональною валютою звiтностi є гривня. Звiтнiсть складена в тисячах гривень.
Фiнансова звiтнiсть за рiк, що закiнчився 31 грудня 2014 року, була пiдготовлена вiдповiдно до Мiжнародних стандартiв фiнансової звiтностi (далi – МСФЗ).
Пiдприємство являє собою одну одиницю генеруючу грошовi потоки.
2. ОСНОВИ ПРЕДСТАВЛЕННЯ ФIНАНСОВОЇ ЗВIТНОСТI.
Товариство перейшло на Мiжнароднi стандарти фiнансової звiтностi (МСФЗ) 1 сiчня 2012 року вiдповiдно до положень МСФЗ (IFRS) 1 «Перше використання мiжнародних стандартiв фiнансової звiтностi».
Керуючись МСФЗ 1, Товариство обрало першим звiтним перiодом рiк, що закiнчується 31 грудня 2013 року. Фiнансова звiтнiсть Товариства складена вiдповiдно до вимог МСФЗ, що були розробленi Радою (Комiтетом) з Мiжнародних стандартiв бухгалтерського облiку, та роз’яснень Комiтету з тлумачень мiжнародної фiнансової звiтностi, а також вiдповiдно роз’яснень Постiйного комiтету з тлумачень, що були затвердженi комiтетом з мiжнародного бухгалтерського облiку та дiяли на дату складання фiнансової звiтностi.
Функцiональною валютою звiтностi є гривня. Звiтнiсть складена в тисячах гривень.
Новi та переглянутi стандарти та iнтерпретацiї
На дату затвердження цiєї фiнансової звiтностi, Радою МСБО були визначенi новi стандарти, поправки та iнтерпретацiї до iснуючих стандартiв, якi не набули чинностi i не були прийнятi Товариством достроково.
Керiвництво передбачає, що всi вiдповiднi поправки будуть внесенi до облiкової полiтики Товариства за перший перiод, що починається пiсля дати набрання чинностi поправки. На даний момент керiвництво оцiнює потенцiйний вплив на фiнансову звiтнiсть товариства внесених поправок до МСФЗ. Iнформацiя щодо нових стандартiв, змiн та iнтерпретацiй, якi, як передбачається, мають вiдношення до фiнансової звiтностi Товариства, представлена нижче. Деякi iншi новi стандарти та iнтерпретацiї були випущенi, але це не буде мати iстотного впливу на фiнансову звiтнiсть Товариства.
Поправки до МСФЗ (IAS) 1 «Фiнансова звiтнiсть: представленнi iнформацiї» - «Представлення статей iншого сукупного доходу». Правки до МСФЗ (IAS) 1 змiнюють групування статей, якi надаються у складi iншого сукупного доходу. Статтi, якi можуть бути перекласифiкованi до складу прибуткiв або збиткiв у певний момент у майбутньому (наприклад, чистi витрати або доходи по фiнансовим активам, якi є у наявностi для продажу), повиннi приводитися окремо вiд статей, якi нiколи не будуть перекласифiкованi (наприклад, переоцiнка землi та будинкiв). Правка впливає виключно на представлення та не впливає на фiнансове положення або фiнансовi результати дiяльностi Товариства.
МСФЗ (IAS) 19 «Винагороди робiтникам» (у новiй редакцiї). Рада по МСФЗ випустила декiлька правок к МСФЗ (IAS) 19. Цi правки або фундаментально змiнюють (наприклад, виключення механiзму коридору та поняття доходностi активiв плану, яка очiкується), або роз’яснюють, або змiнюють визначення. Правка дiє для рiчних звiтiв, починаючи з 1 сiчня 2016 року та пiсля цiєї дати.
МСФЗ (IAS) 28 «Iнвестицiї у асоцiйованi Товариства та спiльнi пiдприємства» (у редакцiї 2011року). У результатi опублiкування МСФЗ (IFRS) 11 «Погодження про спiльну дiяльнiсть» та МСФЗ (IFRS) 12 «Розкриття iнформацiї про частки участi в iнших Товариствах» МСФЗ (IAS) 28 отримав нову назву «Iнвестицiї у асоцiйованi Товариства та спiльнi пiдприємства» та тепер мiстить iнформацiю про використання методу пайової участi не тiльки по вiдношенню до iнвестицiй у асоцiйованi Товариства, але також i по вiдношенню до спiльних пiдприємств. Правка дiє для рiчних звiтiв, починаючи з 1 сiчня 2016 року.
Правки до МСФЗ (IAS) 32 «Взаємозалiк фiнансових активiв та фiнансових зобов’язань». Правки дають роз’яснення поняттю «у теперiшнiй час мають юридичне право, яке закрiплене, на здiйснення взаємозалiку». Правка дiє для рiчних звiтiв, починаючи з 1 сiчня 2014 року та не вплиннула на фiнансове положення та фiнансовий результат Товариства.
Правки до МСФЗ (IFRS) 7 «Розкриття iнформацiї – взаємозалiк фiнансових активiв та зобов’язань». Вiдповiдно до цих правок Товариство зобов’язана розкривати iнформацiю про права на здiйснення взаємозалiку та вiдповiдних договорiв (наприклад, договiр на надання забезпечення). Завдяки цим вимогам користувачi матимуть iнформацiю, яка буде корисною для оцiнки впливу договорiв про взаємозалiки на фiнансове положення Товариства. Правка дiє для рiчних звiтiв, починаючи з 1 сiчня 2016 року.
МСФЗ (IFRS) 9 «Фiнансовi iнструменти: класифiкацiя та оцiнка». МСФЗ (IFRS) 9 використовується по вiдношенню до класифiкацiї та оцiнки фiнансових активi та зобов’язань. Обов’язкове використання iнших норм МСФЗ (IFRS) 9 було перенесено на 1 сiчня 2018 року. Товариство оцiнить вплив цього стандарту на суми у фiнансової звiтностi у поєднаннi з iншими етапами проекту пiсля їх публiкацiї.
МСФЗ (IFRS) 10 «Консолiдована фiнансова звiтнiсть», МСФЗ (IAS) 27 «Окрема фiнансова звiтнiсть». МСФЗ (IFRS) 10 замiнює ту частину МСФЗ (IAS) 27 «Консолiдована та окрема фiнансова звiтнiсть», у якiй розглядався облiк у консолiдованiй фiнансовiй звiтностi. Стандарт також розглядає питання, якi ранiше розглядалися у Iнтерпретацiї ПКI-12 «Консолiдацiя – Товариства спецiального призначення». МСФЗ (IFRS) 10 передбачає єдину модель контролю, яка використовується по вiдношенню до всiх компанiй, включаючи Товариства спецiального призначення. Правка дiє для рiчних звiтiв, починаючи з 1 сiчня 2016 року.
МСФЗ (IFRS) 11 «Погодження про спiльну дiяльнiсть». МСФЗ (IFRS) 11 замiняє МСФЗ (IAS) 31 «Участь у спiльнiй дiяльностi» та Iнтерпретацiю ПКI-13 «Товариства, якi спiльно контролюються – немонетарнi внески учасникiв». МСФЗ (IFRS) 11 виключає можливiсть облiку компанiй, що спiльно контролюються, методом пропорцiйної консолiдацiї. Замiсть цього Товариства, якi спiльно контролюються, якi задовольняють визначенню спiльних пiдприємств, облiковуються за допомогою методу пайової участi. Стандарт вступає в дiю для рiчних звiтiв, починаючи з 1 сiчня 2016 року.
МСФЗ (IFRS) 12 «Розкриття iнформацiї про частки участi в iнших Товариствах». МСФЗ (IFRS) 12 мiстить всi вимоги до розкриття iнформацiї, якi ранiше передбачалися МСФЗ (IAS) 27 у частинi консолiдованої фiнансової звiтностi, а також всi вимоги, якi ранiше мiстилися у МСФО (IAS) 31 та МСФЗ (IAS) 28. Також введено низку нових вимог до розкриття iнформацiї. Стандарт вступає в дiю для рiчних звiтiв, починаючи з 1 сiчня 2016 року.
МСФЗ (IAS) 34 «Промiжна фiнансова звiтнiсть». Це вдосконалення приводить у вiдповiднiсть вимоги по вiдношенню розкриття у промiжнiй фiнансовiй звiтностi iнформацiї про загальнi суми активiв сегменту з вимогами по вiдношенню з розкриттям у нiй iнформацiї про зобов’язання сегменту.
МСФЗ (IAS) 38 «Нематерiальнi активи» Розкриваються методи нарахування амортизацiї на нематерiальнi активи. Правки вступають в дiю для рiчних звiтiв, починаючи з 1 сiчня 2016 року.
МСФЗ (IAS) 27 «Окрема фiнансова звiтнiсть». Правка вступає в дiю для рiчних звiтiв, починаючи з 1 сiчня 2016 року.
МСФЗ (IAS) 15 «Виручка вiд контрактiв з клiєнтами» Стандарт вступає в дiю для рiчних звiтiв, починаючи з 1 сiчня 2017 року.
Всi перелiченi вдосконалення вступають у дiю по вiдношенню до рiчних звiтних перiодiв, якi починаються 1 сiчня 2016 року або пiсля цiєї дати.
3. ОСНОВНI ПРИНЦИПИ ОБЛIКОВОЇ ПОЛIТИКИ
Основнi засоби
Основнi засоби, придбанi пiсля дати переходу на МСФЗ, враховуються у звiтi про фiнансове положення за первинною вартiстю, що включає всi витрати, необхiднi для доведення активу до стану, придатного до використання, за вирахуванням накопиченої амортизацiї i збиткiв вiд знецiнення.
Вартiсть основних засобiв збiльшується на суму витрат, пов'язаних iз полiпшенням об'єкта (модернiзацiя, модифiкацiя, добудова, дообладнання, реконструкцiя тощо), у результатi чого збiльшуються майбутнi економiчнi вигоди, первiсноочiкуванi вiд використання цього об'єкта. Накопичена амортизацiя перераховується пропорцiйно до змiни балансової вартостi об’єкта основних засобiв таким чином, щоб пiсля переоцiнки балансова вартiсть дорiвнювала переоцiненiй вартостi.
Сума, що амортизується, – це первинна вартiсть об'єкту основних засобiв або переоцiнена вартiсть, за вирахуванням його лiквiдацiйної вартостi. Лiквiдацiйна вартiсть активу – це передбачувана сума, яку пiдприємство отримало б на даний момент вiд реалiзацiї об'єкту основних засобiв пiсля вирахування очiкуваних витрат на вибуття, якби даний актив вже досяг того вiку i стану, в якому, iмовiрно, вiн знаходитиметься в кiнцi свого термiну корисного використання. Товариство прийняло, що лiквiдацiйна вартiсть дорiвнює нулю.
Амортизацiя основних засобiв призначена для списання суми, що амортизується, впродовж термiну корисного використання активу i розраховується з використанням прямолiнiйного методу.
Лiквiдацiйна вартiсть, термiни корисного використання i метод нарахування амортизацiї передивляються на кiнець кожного фiнансового року. Регулярнiсть проведення переоцiнки залежатиме вiд змiни справедливої вартостi активiв, якi переоцiнюються.
Дохiд або збиток, що виникають в результатi вибуття або лiквiдацiї об'єкту основних засобiв, визначається як рiзниця мiж сумами вiд продажу i балансовою вартiстю активу i признається в прибутках i збитках.
Нематерiальнi активи
Нематерiальнi активи облiковуються за первiсною вартiстю, яка складається з цiни придбання, мита, непрямих податкiв, що не пiдлягають вiдшкодуванню, та iнших витрат безпосередньо пов’язаних з його придбанням та доведенням до стану, у якому вiн придатний для використання за призначенням. Первiсна вартiсть нематерiальних активiв збiльшується на суму витрат, пов’язаних з удосконаленням цих нематерiальних активiв i пiдвищенням їх можливостей та строку використання. Пiд час експлуатацiї нематерiальнi активи оцiнюються за собiвартiстю або переоцiненою вартiстю.
Нематерiальний актив списується при продажi або коли вiд його майбутнього використання або вибуття не очiкується економiчних вигод. Дохiд або збиток вiд списання нематерiального активу, що є рiзницею мiж чистими сумами вiд вибуття i балансовою вартiстю активу, включається в звiт про сукупнi доходи i витрати у момент списання.
Знецiнення нефiнансових активiв
Активи, термiн експлуатацiї яких не обмежений, наприклад, гудвiл, не амортизуються, але розглядаються щорiчно на предмет знецiнення. Амортизованi
активи аналiзуються на предмет їх можливого знецiнення в разi будь-яких подiй або виникнення обставин, якi вказують на те, що вiдшкодування повної балансової вартостi може стати неможливим. Збиток вiд знецiнення визнається у сумi, на яку балансова вартiсть активу перевищує вартiсть його вiдшкодування. Вартiсть вiдшкодування активу - це його справедлива вартiсть за вирахуванням витрат на продаж або вартiсть використання, залежно вiд того, яка з них вище. Для розрахункiв можливого знецiнення активи групуються на найнижчому рiвнi, на котрому iснують окремо розрiзнянi грошовi потоки (на рiвнi одиниць, якi генерують грошовi
потоки). Нефiнансовi активи, крiм гудвiлу, що пiддалися знецiненню, на кожну звiтну дату аналiзуються на предмет можливого сторнування знецiнення.
У випадках, коли збиток вiд знецiнення згодом вiдновлюється, балансова вартiсть активу (генеруючої одиницi) збiльшується до суми, отриманої в результатi нової оцiнки його вiдшкодованої вартостi, так, щоб нова балансова вартiсть не перевищувала балансову вартiсть, яка була б визначена, якби по цьому активу (генеруючiй одиницi) не був вiдображений збиток вiд знецiнення в попереднi роки. Вiдновлення збитку вiд знецiнення вiдразу ж вiдображається в прибутках i збитках, за винятком випадкiв, коли актив враховується за оцiненою вартiстю. В цьому випадку вiдновлення збитку вiд знецiнення враховується як збiльшення резерву по переоцiнки.
Необоротнi активи, якi утримуються для продажу
Необоротнi активи i групи вибуття, класифiкованi як утримуванi для продажу оцiнюються по найменшiй вартостi — або балансовiй вартостi, або справедливiй вартостi за вирахуванням витрат на продаж. Необоротнi активи, якi утримуються для продажу не пiдлягають амортизацiї.
Грошовi кошти
Грошовi кошти та їх еквiваленти включають грошi в касi, грошовi кошти на банкiвських рахунках до запитання та iншi короткостроковi високолiквiднi iнвестицiї з початковим строком розмiщення до трьох мiсяцiв. Грошовi кошти та їх еквiваленти облiковуються за амортизованою вартiстю з використанням методу ефективної процентної ставки. Суми, використання яких обмежене, виключенi зi складу грошових коштiв та їх еквiвалентiв для цiлей пiдготовки звiту про рух грошових коштiв. Суми, обмеження щодо яких не дозволяють обмiняти їх або використовувати для розрахунку за зобов'язаннями протягом, щонайменше, дванадцять мiсяцiв пiсля звiтної дати, включенi до складу iнших необротних активiв.
Фiнансовi iнструменти
Фiнансовi iнструменти первiсно оцiнюються та вiдображаються за їх фактичною собiвартiстю, яка складається iз справедливої вартостi активiв, зобов’язань або iнструментiв власного капiталу, наданих або отриманих в обмiн на вiдповiдний iнструмент, i витрат, якi безпосередньо пов’язанi з придбанням або вибуттям фiнансових iнструментiв.
Первiсне визнання фiнансових iнструментiв здiйснюється з використанням наступних оцiнок окремих статей активiв та зобов’язань:
- Активи i зобов’язання облiковуються прiоритетно за вартiстю їх придбання чи виникнення (за первiсною собiвартiстю або справедливою вартiстю).
- При облiку за первiсною (iсторичною) вартiстю активи визнаються за сумою фактично сплачених за них коштiв, а зобов’язання – за сумою мобiлiзованих коштiв в обмiн на зобов'язання.
- При облiку за справедливою (ринковою) вартiстю активи визнаються за тiєю сумою коштiв, яку необхiдно було б сплатити для придбання таких активiв у поточний час, а зобов’язання – за тiєю сумою коштiв, яка б вимагалася для проведення розрахунку у поточний час.
- Приведення вартостi активiв у вiдповiднiсть iз ринковою здiйснюється шляхом їх переоцiнки.
Протягом 2014 року фiнансовi iнструменти вiдображалися за собiвартiстю.
Резерви
Резерви визнаються, коли у Товариства є поточне зобов'язання (юридична або конструктивне), що виникло в результатi минулих подiй, для погашення якого, ймовiрно, потрiбне вибуття ресурсiв, що втiлюють економiчнi вигоди, i при цьому можна здiйснити достовiрну оцiнку даного зобов'язання.
Сума, визнана в якостi резерву, є найкращою оцiнкою компенсацiї, необхiдної для врегулювання поточного зобов'язання на звiтну дату, беручи до уваги всi ризики i невизначеностi, супутнi даним зобов'язанням. У тих випадках, коли резерв оцiнюється з використанням потокiв грошових коштiв, за допомогою яких передбачається погасити поточний зобов'язання, його балансова вартiсть являє собою поточну вартiсть даних грошовихпотокiв.
З метою рiвномiрного розподiлу затрат протягом звiтного року Товариством створено резерв для забезпечення оплати вiдпусток. Сума забезпечення нараховується в кiнцi року, що передує звiтному.. В кiнцi кожного року проводиться iнвентаризацiя невикористаних вiдпусток та розмiру резерву для забезпечення оплати вiдпусток i, при необхiдностi, проводиться коригування розмiру резерву для забезпечення оплати вiдпусток.
Запаси
Запаси - активи, якi:
- утримуються для подальшого продажу (розподiлу, передачi) за умов звичайної господарської дiяльностi;
- перебувають у процесi виробництва з метою подальшого продажу продукту виробництва;
- утримуються для споживання пiд час виробництва продукцiї, виконання робiт та надання послуг, а також управлiння пiдприємством.
Згiдно наказу про облiкову полiтику запаси Товарситвом облiковуються за первiсною вартiстю, окрiм товарiв в торгiвлi, якi облiковуються за чистою вартiстю реалiцiї.
Податок на прибуток
Витрати з податку на прибуток або збиток за рiк являють собою суму поточного та вiдстроченого податку.
Сума поточного податку визначається виходячи з величини оподатковуваного прибутку за рiк. Оподатковуваний прибуток вiдрiзняється вiд прибутку, вiдображеного у звiтi про сукупнi доходи або витрати, через статтi доходiв або витрат, що пiдлягають оподаткуванню або вирахуванню для цiлей оподаткування в iншi перiоди, а також виключає статтi, якi взагалi не пiдлягають оподаткуванню або вирахуванню для цiлей оподаткування. Зобов'язання щодо поточного податку на прибуток розраховується з використанням ставок оподаткування, встановлених законодавством, що набрали чинностi на звiтну дату.
Вiдстрочений податок визнається у вiдношеннi тимчасових рiзниць мiж балансовою вартiстю активiв та зобов'язань, вiдображених у фiнансовiй звiтностi, та вiдповiдними даними податкового облiку, використовуваними при розрахунку оподатковуваного прибутку. Вiдкладенi податковi зобов'язання, як правило, вiдображаються з урахуванням всiх оподатковуваних тимчасових рiзниць. Вiдстроченi податковi активи вiдображаються з урахуванням всiх тимчасових рiзниць за умови високої ймовiрностi отримання в майбутньому оподатковуваного прибутку, достатнього для використання цих тимчасових рiзниць. Податковi активи та зобов'язання не вiдображаються у фiнансовiй звiтностi, якщо тимчасовi рiзницi пов'язанi з гудвiлом або виникають внаслiдок первiсного визнання iнших активiв i зобов'язань в рамках угод (крiм угод по об'єднанню бiзнесу), якi не впливають нi на оподатковуваний, нi на бухгалтерський прибуток.
Балансова вартiсть вiдстрочених податкових активiв переглядається на кiнець кожного звiтного перiоду i зменшується, якщо ймовiрнiсть отримання в майбутньому оподатковуваного прибутку, достатньої для повного або часткового використання цих активiв, бiльш не є високою.
Вiдстроченi податковi активи та зобов'язання з податку на прибуток розраховуються з використанням ставок оподаткування (а також положень податкового законодавства), встановлених законодавством, що набрали або практично набрали чинностi на звiтну дату, якi iмовiрно дiятимуть у перiод реалiзацiї податкового активу або погашення зобов'язання. Оцiнка вiдстрочених податкових зобов'язань i активiв вiдображає податковi наслiдки намiрiв Товариства (станом на звiтну дату) у вiдношеннi способiв вiдшкодування або погашення балансової вартостi активiв та зобов'язань.
Вiдстроченi податковi активи та зобов'язання показуються у звiтностi згорнуто, якщо iснує законне право провести взаємозалiк поточних податкових активiв i зобов'язань, що вiдносяться до податку на прибуток, що справляється одним i тим самим податковим органом, i Товариство має намiр здiйснити взаємозалiк поточних податкових активiв i зобов'язань.
Виплати працiвникам
Товариство визнає короткостроковi виплати працiвникам як витрати та як зобов'язання пiсля вирахування будь-якої вже сплаченої суми. Товариство визнає очiкувану вартiсть короткострокових виплат працiвникам за вiдсутнiсть як забезпечення вiдпусток – пiд час надання працiвникам послуг, якi збiльшують їхнi права на майбутнi виплати вiдпускних.
Пенсiйнi зобов'язання
Вiдповiдно до українського законодавства, Товариство утримує внески iз заробiтної плати працiвникiв до Державного пенсiйного фонду.. Поточнi внески розраховуються як процентнi вiдрахування iз поточних нарахувань заробiтної плати. Такi витрати вiдображаються у перiодi, в якому були наданi працiвниками послуги.
Визнання доходiв та витрат
Доходи i витрати визнаються товариством за таких умов:
- визнання реальної заборгованостi за активами та зобов'язаннями Товариства;
- фiнансовий результат операцiї, пов'язаної з наданням (отриманням) послуг, може бути точно визначений.
Доходи i витрати, що виникають у результатi операцiй, визначаються договором мiж її учасниками або iншими документами, оформленими згiдно з вимогами чинного законодавства України.
Доходи i витрати визнаються за кожним видом дiяльностi Товариства. Критерiї визнання доходу i витрат застосовуються окремо до кожної операцiї. Кожний вид доходу i витрат вiдображається в бухгалтерському облiку окремо. У результатi використання активiв компанiї iншими сторонами доходи визнаються у виглядi процентiв, роялтi. Проценти визнаються у тому звiтному перiодi, до якого вони належать, та розраховуються, виходячи з бази їх нарахування та строку користування вiдповiдними активами або сум заборгованостi компанiї. Умовою визнання процентiв є iмовiрнiсть отримання Товариством економiчної вигоди.
Визнання доходiв Товариством здiйснюється за методом нарахування. Нарахування доходiв (витрат) здiйснюється з дати оформлення документа, що пiдтверджує надання (отримання) послуги, реалiзацiї продукцiї.
Надання послуг
Доходи вiд надання послуг визнаються, коли: сума доходiв може бути достовiрно визначена; iснує ймовiрнiсть того, що економiчнi вигоди, пов'язанi з операцiєю, надiйдуть Товариству i понесенi або очiкуванi витрати, пов'язанi з операцiєю, можуть бути достовiрно визначенi.
Умовнi зобов’язання та активи
Умовнi зобов'язання не визнаються у фiнансовiй звiтностi. Такi зобов'язання розкриваються у примiтках до фiнансової звiтностi, за винятком тих випадкiв, коли ймовiрнiсть вiдтоку ресурсiв, що втiлюють економiчнi вигоди, є незначною.
4. IСТОТНI СУДЖЕННЯ I ДЖЕРЕЛА НЕВИЗНАЧЕНОСТI У ОЦIНКАХ
Iстотнi судження в процесi застосування облiкової полiтики.
У процесi застосування облiкової полiтики Товариства керiвництво зробило певнi професiйнi судження, окрiм тих, якi вимагають використання оцiнок, якi мають найбiльш iстотний вплив на суми, визнанi в фiнансовiй звiтностi. Цi судження, серед iншого, включають правомiрнiсть застосування припущення щодо здатностi вести свою дiяльнiсть на безперервнiй основi.
Основнi джерела невизначеностi оцiнок
Нижче наведенi ключовi припущення щодо майбутнього, а також основнi джерела невизначеностi оцiнок на кiнець звiтного перiоду, якi мають iстотний ризик стати причиною внесення суттєвих коригувань до балансової вартостi активiв та зобов'язань протягом наступного фiнансового року.
Строки корисного використання основних засобiв
Оцiнка строкiв корисного використання об'єктiв основних засобiв залежить вiд професiйного судження керiвництва, яке засноване на досвiдi роботи з аналогiчними активами. При визначеннi строкiв корисного використання активiв керiвництво бере до уваги умови очiкуваного використання активiв, моральний знос, фiзичний знос i умови працi, в яких будуть експлуатуватися данi активи. Змiна будь-якого з цих умов або оцiнок може в результатi привести до коригування майбутнiх норм амортизацiї.
Вiдстроченi податковi активи
Податковий кодекс України, а саме роздiл його III роздiл, який втупив в дiю з 01.04.2011 року, суттєво змiнив податковi закони i ставки оподаткування. Суми i термiни сторнування тимчасових рiзниць залежать вiд прийняття iстотних суджень керiвництва Товариства на пiдставi оцiнки майбутньої облiкової та податкової вартостi основних засобiв.
Вiдстроченi податковi активи визнаються для всiх невикористаних податкових збиткiв в тiй мiрi, в якiй ймовiрно отримання оподатковуваного прибутку, за рахунок якого можливо буде реалiзувати данi збитки. Вiд керiвництва вимагається прийняття iстотного професiйного судження при визначеннi суми вiдстрочених податкових активiв, якi можна визнати, на основi очiкуваного термiну i рiвня оподатковуваних прибуткiв з урахуванням стратегiї майбутнього податкового планування.
Знецiнення дебiторської заборгованостi з основної дiяльностi та iншої дебiторської заборгованостi
Керiвництво оцiнює вiрогiднiсть погашення дебiторської заборгованостi за основною дiяльностi та iншої дебiторської заборгованостi на пiдставi аналiзу по окремих клiєнтах. При проведеннi такого аналiзу до уваги беруться наступнi фактори: аналiз дебiторської заборгованостi по основнiй дiяльностi та iншої дебiторської заборгованостi за термiнами, їх зiставлення з термiнами
кредитування клiєнтiв, фiнансове становище клiєнтiв i погашення ними заборгованостi в минулому. Якби фактично вiдшкодованi суми були меншими, нiж за оцiнками керiвництва, Товариству прийшлося б враховувати додатковi витрати на знецiнення.
Податкове законодавство
Податкове, валютне та митне законодавство України продовжує
розвиватися. Суперечливi положення трактуються по-рiзному, i, хоча керiвництво вважає, що його тлумачення є доречним i обгрунтованим, нiхто не може гарантувати, що податковi органи його не оскаржать.
5. ВИРУЧКА ВIД РЕАЛIЗАЦIЇ
Виручка вiд реалiзацiї була представлена наступним чином:
2014 рiк 2013 рiк
Виручка вiд реалiзацiї послуг 2383 7772
Виручка вiд реалiзацiї товарiв 0 317
Виручка вiд реалiзацiї готової продукцiї 0 0
Всього 2383 8089
6. СОБIВАРТIСТЬ РЕАЛIЗАЦIЇ
Собiвартiсть реалiзацiї за видами витрат була представлена наступним чином:
2014 рiк 2013 рiк
Собiвартiсть матерiалiв (1155) (2835)
Заробiтна плата та вiдповiднi нарахування (469) (459)
Амортизацiя (217) (193)
Послуги стороннiх органiзацiй (69) (2012)
Ремонти (45) (183)
Iншi витрати (64) (274)
Всього (2019) (5956)
7. АДМIНIСТРАТИВНI ВИТРАТИ
Адмiнiстративнi витрати були представленi наступним чином:
2014 рiк 2013 рiк
Заробiтна плата та вiдповiднi нарахування (165) (64)
Амортизацiя (17) (15)
Матерiали (8) (11)
Послуги стороннiх органiзацiй (57) (72)
Iншi (27) (12)
Всього (274) (174)
8. ФIНАНСОВI ДОХОДИ ТА ВИТРАТИ
Фiнансовi доходи та витрати були представленi наступним чином:
2014 рiк 2013 рiк
доходи витрати доходи витрати
Нарахованi проценти на кредит 1 32 0 230
Всього 0 32 0 230
9. ПОДАТОК НА ПРИБУТОК
Поточний податок на прибуток у звiтностi компанiї являє собою суму податкiв на прибуток до сплати ( поверненню) щодо оподаткованого прибутку (податкового збитку) за перiод, визначений вiдповiдно до правил, встановлених податковими органами. Поточнi податковi зобов’язання (активи) за поточний або попереднiй перiоди розраховуються з використанням ставок податкiв (вiдповiдно до податкового законодавства), якi були офiцiйно прийнятi або з високим ступенем ймовiрностi очiкуються до прийняття на дату звiтностi.
Вiдкладенi податки на прибуток розраховуються стосовно всiх тимчасових рiзниць, що виникають мiж податковою базою активiв та зобов’язань та їх балансовою величиною, вiдображеною у звiтностi.
Основнi компоненти (вiдшкодування) / витрат з податку на прибуток за рiк, що закiнчилися 31 грудня 2014, були представленi таким чином:
Вiдстроченi податковi активи та зобов'язання Залишок
на 31 грудня
2014 року Залишок
На 31 грудня 2013 року
Вiдстроченi податковi активи, в тому числi: 5 176
ВПА, нарахованi на забезпечення виплат вiдпусток працiвникам 5 22
ВПА, нарахованi на резерв сумнiвних боргiв 0 154
ВПА, нарахованi на невикористанi в податковому облiку витрати 2012 року 0 0
Вiдстроченi податковi зобов'язання, в тому числi: 0 0
ВПЗ, нарахованi на вартiсть основних засобiв 0 0
Разом ВПА та ВПЗ 5 176
10. ОСНОВНI ЗАСОБИ
Станом на 31 грудня 2014 року основнi засоби Товариства були представленi наступним чином:
Будинки, споруди та передавальнi пристрої Машини та обладнання Транспортнi засоби Iнструменти, прилади, iнвентар Iншi основнi засоби Малоцiннi необоротнi матерiальнi активи Всього
Первiсна вартiсть станом на початок звiтного року 1912 3487 446 45 16 5906
Придбано основних засобiв 1 1
Вибуло 213 28 13 254
Первiсна вартiсть станом на кiнець звiтного перiоду 1912 3274 418 32 16 1 5653
Накопичена амортизацiя станом на початок звiтного року 1262 2898 423 44 15 4642
Амортизацiйнi нарахування за звiтний перiод 105 122 6 1 234
Вибуло 213 28 13 254
Амортизацiя станом на кiнець звiтного перiоду 1367 2807 401 32 15 4622
Балансова вартiсть станом на кiнець звiтного перiоду 545 467 17 1 1 1031
11. IНВЕСТИЦIЙНА НЕРУХОМIСТЬ
Станом на 31.12.2014року Товариство не володiє iнвестицiйною нерухомiстю.
12. ДОВГОСТРОКОВI АКТИВИ, ПРИЗНАЧЕНI ДЛЯ ПРОДАЖУ, ТА АКТИВИ ГРУПИ ВИБУТТЯ
У 2014 роцi Товариство не здiйснювало переведення основних засобiв до активiв групи вибуття.
13. ЗАПАСИ
Запаси Товариства були представленi наступним чином:
Запаси 31 грудня 2014 року На 31 грудня 2013 р.
Сировина i матерiали 12 12
Паливо 1 3
Тара i тарнi матерiали 0 0
Будiвельнi матерiали 235 346
Запаснi частини 35 45
Малоцiннi та швидкозношуванi предмети 3 7
Незавершене виробництво 0 0
Готова продукцiя 0 0
Товари 1824 0
Всього 2110 413
14. ТОРГIВЕЛЬНА ТА IНША ДЕБIТОРСЬКА ЗАБОРГОВАНIСТЬ НЕТТО
Станом на 31 грудня 2013 року та на 31 грудня 2014 року торговельна i iнша дебiторська заборгованiсть були представленi таким чином:
Дебiторська заборгованiсть 31 грудня 2014 року 31 грудня 2013 р.
Дебiторська заборгованiсть за продукцiю 4603 6188
Iнша дебiторська заборгованiсть 22 22
Всього 4625 6210
15. ПОТОЧНI ПОДАТКОВI АКТИВИ ТА ЗОБОВ’ЯЗАННЯ
Поточнi податковi активи та зобов'язання Товариства були представленi наступним чином:
Поточнi податковi активи та зобов'язання 31 грудня 2014 року 31 грудня 2013 р.
Поточнi податковi зобов’язання, в т. ч.: 82 29
Податок на додану вартiсть 58 0
Податок на прибуток 22 21
Мiсцевi податки та збори 2 4
Податок з доходiв фiзичних осiб 0 4
16. ГРОШОВI КОШТИ ТА КОРОТКОСТРОКОВI ДЕПОЗИТИ
Станом на 31 грудня 2014 року та 31 грудня 2013 року грошовi кошти були представленi наступним чином:
Грошовi кошти 31 грудня 2014 року 31 грудня 2013 р.
Грошовi кошти в нацiональнiй валютi на поточних рахунках 3 3
Грошовi кошти в нацiональнiй валютi на депозитних рахунках 0 0
Грошовi кошти в iноземнiй валютi на поточних рахунках 0 0
Всього 3 3
17. СТАТУТНИЙ КАПIТАЛ
Статутний капiтал ПАТ «Iвано-Франкiвське СУМБ» складається тiльки з повнiстю сплачених звичайних акцiй.
Статутний капiтал складає 416 тис грн., який розподiлено на 1665384 простих акцiй. Всi акцiї в рiвнiй мiрi мають право на отримання дивiдендiв i вiдшкодування капiталу i представляють собою один голос на зборах акцiонерiв.Структура власного капiталу правильно вiдображена в звiтностi Товариства (форма №4)
рядок Найменування статтi Простi акцiї Превiлейованi акцiї Всього
кiлькiсть Сума, тис.грн. кiлькiсть Сума, тис.грн. кiлькiсть Сума, тис.грн.
1 Статутний фонд на початок звiтного перiоду 1665384 416 0 0 1665384 416
2. Статутний фонд на кiнець звiтного перiоду 1665384 416 0 0 1665384 416
За звiтний перiод руху коштiв по статутному капiталу не було.
Чистi активи Товариства
Вартiсть чистих активiв Товариства станом на 31 грудня 2014 року визначена згiдно Методичних рекомендацiй щодо визначення вартостi чистих активiв акцiонерних товариств, схвалених рiшенням Державної комiсiї з цiнних паперiв та фондового ринку вiд 17.11.2004 р. № 485, становить 5474 тис.грн. що є бiльше за розмiр статутного фонду Товариства i вiдповiдає вимогам статтi 155 “Статутний капiтал акцiонерного товариства” Цивiльного Кодексу України.
Прибуток на одну просту акцiю
Рядок Найменування статтi Звiтний перiод Попереднiй перiод
1 Прибуток, що належить акцiонерам: 170 85
Власникам простих акцiй 170 85
2 Кiлькiсть акцiй 1665384 1665384
3 Прибуток на одну акцiю 0,000102 0,000008
18. ТОРГIВЕЛЬНА ТА IНША КРЕДИТОРСЬКА ЗАБОРГОВАНIСТЬ
Станом на 31 грудня 2014 року та 31 грудня 2013 року торгiвельна та iнша кредиторська заборгованiсть були представленi наступним чином:
Кредиторська заборгованiсть 31 грудня 2014 року 31 ГРУДНЯ 2013 р.
Заборгованiсть постачальникам за сировину, матерiали, послуги 2177 3990
Iнша кредиторська заборгованiсть 12 355
Поточнi забезпечення 25 107
Всього 2214 4452
19. ПЕРЕДПЛАТИ ОТРИМАНI ТА IНШI КОРОТКОСТРОКОВI ЗОБОВ’ЯЗАННЯ
Станом на 31 грудня 2014 року та 31 грудня попереднього року передплати отриманi та iншi короткостроковi зобов’язання були представленi наступним чином:
Кредиторська заборгованiсть 31 грудня 2014 року 31 грудня 2013 р.
Передплати отриманi 0 0
Кредиторська заборгованiсть перед бюджетом 82 29
Кредиторська заборгованiсть по страхуванню 9 3
Кредиторська заборгованiсть по заробiтнiй платi 2 33
Розрахунки з учасниками 0 6
Iншi поточнi зобов’язання 12 355
Всього 105 426
20. ПОХIДНI ФIНАНСОВI IНСТРУМЕНТИ
Товариство не здiйснює операцiй з похiдними фiнансовими iснтрументами.
21. ПРИПИНЕНА ДIЯЛЬНIСТЬ
Протягом звiтного року Товариство надавало весь спектр послуг, передбачених чинним законодавством та нормативно-правовими актами.
22. УМОВНI ЗОБОВ’ЯЗАННЯ ТА АКТИВИ
Умовнi зобов'язання не визнаються у фiнансовiй звiтностi. Такi зобов'язання розкриваються у примiтках до фiнансової звiтностi, за винятком тих випадкiв, коли ймовiрнiсть вiдтоку ресурсiв, що втiлюють економiчнi вигоди, є незначною.
Вимоги та юридичнi претензiї на протязi року пред’явленi не були.
Економiчне середовище
На сьогоднi iнує великий макроекономiчний дисбаланс в економiцi країни через систематичне завищення макропоказникiв. Фiскальний розрив держбюджету-2014 становить близько 290 млрд. гривень. За останнi роки економiка України фактично доведена до дефолту. При нульовому зростаннi ВВП та iнфляцiї державнi фiнанси опинилися у критичному станi:
- так, з 2011 року фактично в 3 рази збiльшився дефiцит бюджету;
пiдвищення заробiтної плати та соцiальних виплат були повнiстю незабезпеченi реальними бюджетними ресурсами;
- починаючи з 2009 року Пенсiйний фонд України є дефiцитним та покривається за рахунок коштiв держбюджету, що негативно впливає на економiку країни, оскiльки вiдволiкає значнi бюджетнi ресурси вiд розвтку економiки ;
- золотовалютнi резерви нашої країни тiльки за останнi 3 роки зменшилися бiльше нiж у 2 рази.
Перерасподiл ринку в багатьох галузях на користь ефективнiших компанiй триває. Вiн вiдбувається на тлi ще вишiх, нiж у 2013-му витрат на оплату працi, незмiнно високого податкового тиску, спричиненого недовиконанням бюджету за доходами, бiльших вiдсоткових платежiв через бiльшу закредитованiсть,спричинену дефiцитом обiгових коштiв. Усе це пiдiрвало лiквiднiсть пiдприємств. Бiльше 10% українських приватних компанiй за обсягами доходу протягом року вiдчули гострий брак лiквiдностi. Де-факто вони стали банкрутами.
Керiвництво вважає, що воно вживає всi необхiднi заходи для забезпечення стiйкостi бiзнесу Товариства в нинiшнiх умовах. Однак, несподiванi погiршення в економiцi можуть негативно впливати на результати дiяльностi Товариства i фiнансове становище. Ефект такого потенцiйно негативного впливу не може бути достовiрно оцiнений.
Оподаткування
Податкова система в Українi останнiм часом зазнає постiйних змiн. Звичайно, складна економiчна ситуацiя в країнi наклала свiй вiдбиток на ведення бiзнесу, адже наразi важко передбачити i оцiнити ризики у пiдприємницькiй дiяльностi.
Основнi змiни до дiючого законодавства, якi вже прийнято та якi вже вступили в дiю з 2015 року, торкнулися ПДВ. Зокрема, вводиться новий метод електронного адмiнiстрування ПДВ. Передбачається, що таке нововведення стане системним рiшенням для контролю нарахування, сплати i вiдшкодуваня ПДВ, лiквiдацiї «подакових ям» i схем махiнацiй iз ПДВ та дозволить здiйснювати бюджетне вiдшкодування податку експортерам та iмпортерам в автоматичному режимi на мiсяць ранiше, нiж зараз.
Водночас, надалi триває удосконалення податкової системи. Як вiдомо, iде робота з пiдготовки законопроектiв та внесення Концепцiї реформування податкової системи України. Вiдтак, скоротили кiлькiсть податкiв з 22 до 9. Виведення з тiнi заробiтних плат шляхом реформування єдиного соцiального внеску, скорочення у 2,5 рази податковго навантаження на ту частину зарплати, яку чимало працедавцiв виводили з готiвкового обiгу i роздавали в конвертах.
Уряд також пiдтримав пропозицiю фiскальої служби оподатковувати за прогресивною шкалою лише великi за обсягом пасивнi доходи – вiд 500 тис. грн. на рiк.
На даний момент iснує велика кiлькiсть податкових норм i норм валютного законодавства, в яких присутня достатня кiлькiсть спiрних моментiв, якi не завжди чiтко i однозначно сформульованi.
23. УПРАВЛIННЯ КАПIТАЛОМ
Товариство управляє своїм капiталом для забезпечення безперервної дiяльностi пiдприємства в майбутньому i одночасної максимiзацiї прибутку акцiонерiв за рахунок оптимiзацiї спiввiдношення позикових i власних коштiв. Товариство управляє структурою капiталу та коригує її в залежностi вiд змiн економiчних умов та особливостей ризику базових активiв. Керiвництво Товариства регулярно переглядає структуру свого капiталу.
24. РИЗИКИ ФIНАНСОВИХ IНСТРУМЕНТIВ
Основними видами ризикiв для Товариства є кредитний, ринковий ризик та ризик лiквiдностi. Ринковому ризику Товариство пiддається в зв”язку з використанням фiнансових iнструментiв. Максимальний розмiр ризику обмежено балансовою вартiстю фiнансових активiв, визнаних на 31 грудня 2014 року. Товариство укладає угоди виключно з вiдомими та фiнансово стабiльними сторонами.Товариство проводить постiйний монiторинг за невиконанням зобов язань клiєнтами та iншими контрагентами. Фiнансовi активи Товариства не є знецiненi. Прострочена дебiторська заборгованiсть вiдсутня
25. ОПЕРАЦIЇ З ПОВ’ЯЗАНИМИ СТОРОНАМИ
Операцiї з пов’язаними сторонами здiйснювались на умовах, еквiвалентних умовам, що домiнують в операцiях мiж незалежними сторонами.
Товармство не здiйснювало спецiальних виплат управлiнському персоналу
26. ЕФЕКТ ЗМIН В ОБЛIКОВIЙ ПОЛIТИЦI ТА ВИПРАВЛЕННЯ СУТТЄВИХ ПОМИЛОК
Протягом 2014 року Товариство не вносило змiн до Облiкової Полiтики та не здiйснювала коригування суттєвих помилок, у зв’язку з їх вiдсутнiстю.
27. ПОДIЇ ПIСЛЯ ЗВIТНОЇ ДАТИ
Пiсля 31 грудня 2014 року до дати затвердження керiвництвом фiнансової звiтностi не вiдбувалося подiй, якi могли би вплинути на фiнансовий стан Товариства.
28. ЗАТВЕРДЖЕННЯ ФIНАНСОВОЇ ЗВIТНОСТI
Ця фiнансова звiтнiсть за 2014 рiк, буде затверджена Зборами Акцiонерiв Товариства
Директор Янiшевський П.I.
Головний бухгалтер Коник Г.С.
д/н
д/н
д/н